Skip to content

2039 Franklin Dr

Linden, NJ 07036

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2024

Property Information

Block12
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage736
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,100
40%
Improvement Value:$62,500
60%
Total Assessment$103,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,285+2.2%
2024$7,126-1.0%
2023$7,199+0.5%
2022$7,161+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 4038, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1962