Skip to content

2043 Franklin Dr

Linden, NJ 07036

Built 1962

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Feb 12, 2021

Property Information

Block12
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,648
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,100
40%
Improvement Value:$61,600
60%
Total Assessment$102,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,222+5.0%
2024$6,878-1.0%
2023$6,949+4.3%
2022$6,662+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 6402, Page 2821NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/24/2021

Property Built

Built

Year Built: 1962