Skip to content

720 E Henry St

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Nov 25, 2019

Property Information

Block138
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1A-SCB-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage976
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,500
41%
Improvement Value:$68,000
59%
Total Assessment$114,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,052+2.2%
2024$7,875-1.0%
2023$7,957+0.5%
2022$7,914+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$245,000

From:

To:

Sq Ft976DeedBook 6351, Page 2162Recorded12/11/2019

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 3198, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1953