Skip to content

808 Bower St

Linden, NJ 07036

Built 1927

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 23, 2021

Property Information

Block138
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,487
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
38%
Improvement Value:$70,700
62%
Total Assessment$114,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,066+2.2%
2024$7,889-1.0%
2023$7,971+0.5%
2022$7,928+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,487DeedBook 6411, Page 322Recorded5/3/2021

Property Sale

SaleMulti
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,487DeedBook 6167, Page 744NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/18/2017

Property Sale

SaleMulti
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,358DeedBook 6116, Page 110NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 1927