Skip to content

627 Van Buren Ave

Linden, NJ 07036

Built 1923

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 28, 2019

Property Information

Block147
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,347
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
43%
Improvement Value:$60,600
57%
Total Assessment$106,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,496+2.2%
2024$7,332-1.0%
2023$7,408+0.5%
2022$7,368+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,347DeedBook 6330, Page 2041Recorded7/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 1923