Skip to content

626 Jackson Ave

Linden, NJ 07036

Built 1932

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2025

Property Information

Block149
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage666
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,000
44%
Improvement Value:$59,300
56%
Total Assessment$105,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,405+2.2%
2024$7,243-1.0%
2023$7,317+0.5%
2022$7,278+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$23,700
DeedBook 3187, Page 968

Property Built

Built

Year Built: 1932