Skip to content

1009 Bower St

Linden, NJ 07036

Built 1957

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block152
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage780
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
40%
Improvement Value:$69,000
60%
Total Assessment$115,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,087+2.2%
2024$7,910-1.0%
2023$7,991+0.5%
2022$7,949+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957