Skip to content

631 Middlesex St

Linden, NJ 07036

Built 1962

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jul 27, 1994

Property Information

Block152
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page74

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
32%
Improvement Value:$103,400
68%
Total Assessment$151,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,646+2.2%
2024$10,413-1.0%
2023$10,521+0.5%
2022$10,465+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 4142, Page 266

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 3525, Page 891

Property Built

Built

Year Built: 1962