Skip to content

641 E Elizabeth Ave

Linden, NJ 07036

Built 1954
Commercial

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Feb 10, 2015

Property Information

Block161
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class---
DescriptionSCB-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage9,603
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
37%
Improvement Value:$134,000
63%
Total Assessment$213,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,992+2.2%
2024$14,664-1.0%
2023$14,815+0.5%
2022$14,736+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$660,000

From: SCHEININGER, JEFFREY, SCHEININGER, JEFFREY

To: 641 ELIZ LLC, 641 ELIZ LLC

Sq Ft9,603DeedBook 6046, Page 175Recorded2/27/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1954