Skip to content

625 Pennsylvania Ave

Linden, NJ 07036

Built 1968
Industrial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$999,950
Last Sale Date
Feb 19, 2026

Property Information

Block162
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class---
DescriptionCB-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,356
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,800
28%
Improvement Value:$133,200
72%
Total Assessment$185,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,009+2.2%
2024$12,724-1.0%
2023$12,856+0.5%
2022$12,787+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$999,950
DeedBook 6611, Page 2087Recorded2/25/2026

Property Sale

SaleMulti
$650,000

From:

To:

Sq Ft4,356DeedBook 5855, Page 649Recorded3/16/2011

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 4935, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1968