Skip to content

1529 Pennsylvania Ave

Linden, NJ 07036

Built 1957
Industrial

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jun 25, 2018

Property Information

Block44
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
DescriptionCB-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,900
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
31%
Improvement Value:$118,000
69%
Total Assessment$169,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,940+2.2%
2024$11,679-1.0%
2023$11,799+0.5%
2022$11,737+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$525,000

From: LOPEZ, MANUEL JR & CHRISTINE A, LOPEZ, MANUEL JR & CHRISTINE A

To: LINDEN SK LLC, LINDEN SK LLC

Sq Ft3,900DeedBook 6279, Page 305Recorded8/7/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1957