Skip to content

816 Clark St

Linden, NJ 07036

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 2011

Property Information

Block165
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,398
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
47%
Improvement Value:$60,900
53%
Total Assessment$114,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,080+2.2%
2024$7,903-1.0%
2023$7,984+0.5%
2022$7,942+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 3773, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1948