Skip to content

547 Union St

Linden, NJ 07036

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2021

Property Information

Block165
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,352
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
26%
Improvement Value:$132,600
74%
Total Assessment$178,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,559+2.2%
2024$12,284-1.0%
2023$12,411+0.5%
2022$12,345+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$378,001

From:

To:

Sq Ft2,352DeedBook 5463, Page 127Recorded10/29/2004

Property Sale

SaleMulti
$99,000
DeedBook 3337, Page 834

Property Built

Built

Year Built: 1971