Skip to content

552 Middlesex St

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 16, 2021

Property Information

Block168
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,326
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
40%
Improvement Value:$66,900
60%
Total Assessment$110,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,798+2.2%
2024$7,628-1.0%
2023$7,706+0.5%
2022$7,665+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$99,500

From:

To:

Sq Ft1,326DeedBook 5176, Page 4NU CodeLieu of foreclosure (18)Recorded9/24/2001

Property Sale

SaleMulti
$99,500
DeedBook 4235, Page 215

Property Sale

SaleMulti
$42,000
DeedBook 3153, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1928