Skip to content

721 Roselle St

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jan 20, 2010

Property Information

Block169
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,470
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
41%
Improvement Value:$72,300
59%
Total Assessment$122,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,600+2.2%
2024$8,412-1.0%
2023$8,499+0.5%
2022$8,453+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 5802, Page 34Recorded2/2/2010

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 5802, Page 29NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/2/2010

Property Sale

SaleMulti
$364,400

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 5480, Page 259Recorded1/19/2005

Property Built

Built

Year Built: 1953