Skip to content

705 Roselle St

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2023

Property Information

Block169
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
DescriptionCB-1S-3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,600
68%
Improvement Value:$6,400
32%
Total Assessment$20,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,406+2.2%
2024$1,376-1.0%
2023$1,390+0.5%
2022$1,382+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 4814, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1928