Skip to content

1931a Mildred Ave

Linden, NJ 07036

Built 1948

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block16
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class35
Description1A-S-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,024
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
47%
Improvement Value:$35,500
53%
Total Assessment$67,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,461+2.4%
2024$4,358-1.1%
2023$4,406+0.6%
2022$4,381+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1948