Skip to content

1928 Caroline Ave

Linden, NJ 07036

Built 1943

Last Sale Price
$121,500
Last Sale Date
Aug 29, 1997

Property Information

Block16
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,147
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,200
43%
Improvement Value:$65,900
57%
Total Assessment$115,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,094+2.2%
2024$7,917-1.0%
2023$7,998+0.5%
2022$7,956+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$121,500
DeedBook 4566, Page 185

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 3456, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1943