Skip to content

1639 Mildred Ave

Linden, NJ 07036

Built 1937

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Apr 28, 1992

Property Information

Block30
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,143
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,200
45%
Improvement Value:$59,500
55%
Total Assessment$108,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,644+2.2%
2024$7,476-1.0%
2023$7,554+0.5%
2022$7,513+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 3843, Page 16

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 3540, Page 986

Property Built

Built

Year Built: 1937