Skip to content

418 Maple Ave

Linden, NJ 07036

Built 1951

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Dec 3, 2020

Property Information

Block172
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
37%
Improvement Value:$90,400
63%
Total Assessment$144,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,154+2.2%
2024$9,932-1.0%
2023$10,034+0.5%
2022$9,981+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 6402, Page 2909Recorded2/25/2021

Property Sale

SaleMulti
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 6120, Page 816Recorded5/18/2016

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4662, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1951