Skip to content

521 E Price St

Linden, NJ 07036

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 1995

Property Information

Block174
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1A-F-4G-1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,600
42%
Improvement Value:$66,300
58%
Total Assessment$114,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,830+2.3%
2024$7,653-1.1%
2023$7,734+0.6%
2022$7,692+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1918