Skip to content

517 E Price St

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2008

Property Information

Block174
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class45
Description2A-F-3G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,952
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,900
35%
Improvement Value:$81,600
65%
Total Assessment$125,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,825+2.2%
2024$8,632-1.0%
2023$8,721+0.5%
2022$8,675+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928