Skip to content

518 E Price St

Linden, NJ 07036

Built 1973

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
May 10, 2005

Property Information

Block175
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class47
Description4A-B-1G-2S
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,480
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,300
22%
Improvement Value:$164,300
78%
Total Assessment$210,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,809+2.2%
2024$14,485-1.0%
2023$14,635+0.5%
2022$14,557+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$530,000

From:

To:

Sq Ft3,480DeedBook 5504, Page 354Recorded5/20/2005

Property Built

Built

Year Built: 1973