Skip to content

317 S Wood Ave

Linden, NJ 07036

Built 1963

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 19, 2014

Property Information

Block451
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class46
Description4A-B-2S
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,492
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,600
22%
Improvement Value:$159,400
78%
Total Assessment$205,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,416+2.2%
2024$14,100-1.0%
2023$14,245+0.5%
2022$14,170+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$450,000

From:

To:

Sq Ft3,492DeedBook 6009, Page 356Recorded6/26/2014

Property Sale

SaleMulti
$420,000

From:

To:

Sq Ft3,492DeedBook 5485, Page 368Recorded2/14/2005

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 3104, Page 937

Property Built

Built

Year Built: 1963