Skip to content

1105 Clark St

Linden, NJ 07036

Built 1948

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Nov 18, 2020

Property Information

Block178
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,700
35%
Improvement Value:$86,200
65%
Total Assessment$131,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,275+2.2%
2024$9,072-1.0%
2023$9,166+12.6%
2022$8,142+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 6390, Page 2948NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/24/2020

Property Sale

SaleMulti
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 5840, Page 569Recorded11/8/2010

Property Sale

SaleMulti
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 5396, Page 440NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/23/2003

Property Built

Built

Year Built: 1948