Skip to content

417 4th Ave

Linden, NJ 07036

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 2011

Property Information

Block178
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,192
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
46%
Improvement Value:$53,300
54%
Total Assessment$99,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,983+2.2%
2024$6,830-1.0%
2023$6,900+0.5%
2022$6,864+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$149,500

From:

To:

Sq Ft1,192DeedBook 5071, Page 205Recorded1/5/2001

Property Sale

SaleMulti
$128,500
DeedBook 3640, Page 477

Property Sale

SaleMulti
$31,000
DeedBook 3095, Page 476

Property Built

Built

Year Built: 1938