Skip to content

415 3rd Ave

Linden, NJ 07036

Built 1948

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Dec 23, 2024

Property Information

Block179
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class25
Description1A-S-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage464
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
46%
Improvement Value:$41,600
54%
Total Assessment$76,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,387+2.2%
2024$5,269-1.0%
2023$5,323+0.5%
2022$5,295+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft464DeedBook 6568, Page 2147Recorded1/2/2025

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 4964, Page 165

Property Sale

SaleMulti
$47,000
DeedBook 3239, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1948