Skip to content

527 Pierce Ave

Linden, NJ 07036

Built 1943

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Mar 3, 2025

Property Information

Block163
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description1A-S-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage465
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,800
47%
Improvement Value:$51,300
53%
Total Assessment$96,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,258+2.4%
2024$6,110-1.1%
2023$6,178+0.6%
2022$6,142+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft465DeedBook 6574, Page 2102Recorded3/6/2025

Property Built

Built

Year Built: 1943