Skip to content

606 Maple Ave

Linden, NJ 07036

Built 1948

Last Sale Price
$81,000
Last Sale Date
Dec 11, 1995

Property Information

Block185
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class25
Description1A-SCB-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage493
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
52%
Improvement Value:$32,500
48%
Total Assessment$67,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,747+2.2%
2024$4,643-1.0%
2023$4,691+0.5%
2022$4,666+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$81,000
DeedBook 4326, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1948