Skip to content

215 E Curtis St

Linden, NJ 07036

Built 1918

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Apr 15, 2020

Property Information

Block192
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class46
Description2A-B-2G-1.5S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,656
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,600
34%
Improvement Value:$73,200
66%
Total Assessment$110,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,791+2.2%
2024$7,621-1.0%
2023$7,699+0.5%
2022$7,659+0.3%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 6365, Page 2948Recorded4/16/2020

Property Sale

SaleMulti
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 6338, Page 55Recorded9/4/2019

Property Sale

SaleMulti
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 5938, Page 840Recorded1/24/2013

Property Sale

SaleMulti
$119,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 5753, Page 673NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/3/2009

Property Sale

SaleMulti
$46,500
DeedBook 3202, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1918