Skip to content

700 Washington Ave

Linden, NJ 07036

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Sep 16, 1982

Property Information

Block192
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class18
Description12A-B-3G-2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
41%
Improvement Value:$172,800
59%
Total Assessment$292,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,590+2.2%
2024$20,139-1.0%
2023$20,347+0.5%
2022$20,238+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 3298, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1920