Skip to content

521 Maple Ave

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 5, 2024

Property Information

Block194
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,058
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
31%
Improvement Value:$102,300
69%
Total Assessment$148,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,428+2.2%
2024$10,200-1.0%
2023$10,305+0.5%
2022$10,251+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From: ZELONIS, ARLEEN EXX

To: CARVALHOSO, MICHELLE C & ANDREW

Sq Ft1,058DeedBook 6565, Page 2706Recorded12/10/2024

Property Built

Built

Year Built: 1928