Skip to content

519 Ainsworth St

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Sep 6, 2022

Property Information

Block245
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,062
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
48%
Improvement Value:$54,400
52%
Total Assessment$104,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,355+2.2%
2024$7,194-1.0%
2023$7,269+0.5%
2022$7,230+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$369,000

From: VARELA, JORGE H & RUTH

To: ALHADDAD, LLC

Sq Ft1,062DeedBook 6481, Page 2674Recorded9/15/2022

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4761, Page 345

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 4612, Page 349

Property Sale

SaleMulti
$103,000
DeedBook 3873, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1928