Skip to content

230 Hussa St

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 20, 2002

Property Information

Block198
Lot45
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,600
36%
Improvement Value:$85,500
64%
Total Assessment$134,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,430+2.2%
2024$9,223-1.0%
2023$9,319+0.5%
2022$9,269+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 5348, Page 927NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/12/2002

Property Built

Built

Year Built: 1928