Skip to content

329 E Price St

Linden, NJ 07036

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2013

Property Information

Block198
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class---
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,600
30%
Improvement Value:$113,300
70%
Total Assessment$161,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,385+2.2%
2024$11,135-1.0%
2023$11,250+0.5%
2022$11,191+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,456DeedBook 5675, Page 416NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/2/2007

Property Sale

SaleMulti
$474,250

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 5538, Page 950Recorded10/19/2005

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 3889, Page 338

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 3435, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1926