Skip to content

29 E Elm St

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 1997

Property Information

Block211
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class46
Description2A-S-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,464
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
30%
Improvement Value:$107,300
70%
Total Assessment$153,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,780+2.2%
2024$10,544-1.0%
2023$10,653+0.5%
2022$10,596-3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 2997, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1928