Skip to content

307 E Elizabeth Ave #4

Linden, NJ 07036

Built 2013

Owner
---
Last Sale Price
$392,000
Last Sale Date
Jul 18, 2025

Property Information

Block200
Lot8
QualifierC004
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description1A-2S 2 BEDROOM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
24%
Improvement Value:$79,600
76%
Total Assessment$104,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,355+2.2%
2024$7,194-1.0%
2023$7,269+0.5%
2022$7,230+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$392,000
DeedBook 6591, Page 2262Recorded8/13/2025

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,050DeedBook 6390, Page 243Recorded11/20/2020

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft1,050DeedBook 6190, Page 154Recorded5/23/2017

Property Built

Built

Year Built: 2013