Skip to content

827 Baldwin Ave

Linden, NJ 07036

Built 1943

Last Sale Price
$278,450
Last Sale Date
Aug 24, 2009

Property Information

Block205
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,600
37%
Improvement Value:$82,300
63%
Total Assessment$129,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,135+2.2%
2024$8,935-1.0%
2023$9,027+0.5%
2022$8,979+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$278,450

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 5782, Page 83Recorded9/23/2009

Property Sale

SaleMulti
$214,900

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 5208, Page 221Recorded12/7/2001

Property Sale

SaleMulti
$10,000
DeedBook 3883, Page 56

Property Sale

SaleMulti
$133,200
DeedBook 3672, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1943