Skip to content

113 E Gibbons St

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 22, 2017

Property Information

Block205
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,100
39%
Improvement Value:$67,800
61%
Total Assessment$111,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,869+2.2%
2024$7,696-1.0%
2023$7,776+0.5%
2022$7,735+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 6223, Page 749Recorded10/24/2017

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 3544, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1928