Skip to content

926 N Wood Ave

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Date
Jun 25, 2002

Property Information

Block207
Lot30
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
DescriptionF-2G-2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,200
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,900
53%
Improvement Value:$70,000
47%
Total Assessment$148,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,215+2.1%
2024$10,986-1.0%
2023$11,092+0.5%
2022$11,036+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft3,200DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded4/5/2002

Property Built

Built

Year Built: 1928