Skip to content

633 Washington Ave

Linden, NJ 07036

Built 1943

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 4, 2008

Property Information

Block209
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,644
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,800
42%
Improvement Value:$76,400
58%
Total Assessment$131,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,226+2.2%
2024$9,024-1.0%
2023$9,117+0.5%
2022$9,069+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,644DeedBook 5739, Page 623Recorded11/10/2008

Property Sale

SaleMulti
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,644DeedBook 5199, Page 102Recorded11/16/2001

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 4582, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1943