Skip to content

431 Lafayette St

Linden, NJ 07036

Built 1946

Last Sale Price
$294,000
Last Sale Date
Oct 25, 2013

Property Information

Block317
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2A-B-1G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,626
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
34%
Improvement Value:$106,700
66%
Total Assessment$161,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,371+2.2%
2024$11,122-1.0%
2023$11,237+0.5%
2022$11,177+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$294,000

From:

To:

Sq Ft1,626DeedBook 5980, Page 188Recorded11/13/2013

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 3858, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1946