Skip to content

106 E Henry St

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Apr 19, 2010

Property Information

Block210
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,420
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
35%
Improvement Value:$105,500
65%
Total Assessment$161,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,343+2.2%
2024$11,094-1.0%
2023$11,209+0.5%
2022$11,149+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$165,000

From:

To:

Sq Ft2,420DeedBook 5812, Page 837NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded4/26/2010

Property Sale

SaleMulti
$388,000

From:

To:

Sq Ft2,420DeedBook 5421, Page 758Recorded3/19/2004

Property Sale

SaleMulti
$173,000
DeedBook 3491, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1928