Skip to content

35 Hillcrest Terr

Linden, NJ 07036

Built 1948

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
May 28, 2020

Property Information

Block215
Lot40
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,478
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
43%
Improvement Value:$86,600
57%
Total Assessment$152,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,696+2.2%
2024$10,461-1.0%
2023$10,569+0.5%
2022$10,513+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,478DeedBook 6369, Page 752Recorded6/2/2020

Property Sale

SaleMulti
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,478DeedBook 6302, Page 2176NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/31/2018

Property Built

Built

Year Built: 1948