Skip to content

11 5th Ave

Linden, NJ 07036

Built 1948

Last Sale Price
$327,000
Last Sale Date
Jan 7, 2020

Property Information

Block218
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
41%
Improvement Value:$85,600
59%
Total Assessment$144,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,126+2.2%
2024$9,904-1.0%
2023$10,007+0.5%
2022$9,953+0.3%
Property History
Sales6

Property Sale

SaleMulti
$327,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 6357, Page 88Recorded1/23/2020

Property Sale

SaleMulti
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 6061, Page 502Recorded6/4/2015

Property Sale

SaleMulti
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 5365, Page 637NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/11/2003

Property Sale

SaleMulti
$113,000
DeedBook 5041, Page 335

Property Sale

SaleMulti
$127,000
DeedBook 3900, Page 107

Property Sale

SaleMulti
$42,000
DeedBook 3010, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1948