Skip to content

1843 Dill Ave

Linden, NJ 07036

Built 1943

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2013

Property Information

Block21
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage816
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
30%
Improvement Value:$106,100
70%
Total Assessment$152,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,696+2.2%
2024$10,461-1.0%
2023$10,569+0.5%
2022$10,513+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$155,006

From:

To:

Sq Ft816DeedBook 5311, Page 292NU CodeLieu of foreclosure (18)Recorded8/19/2002

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 4431, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1943