Skip to content

307 Carnegie St

Linden, NJ 07036

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 1983

Property Information

Block112
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
42%
Improvement Value:$61,300
58%
Total Assessment$105,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,405+2.2%
2024$7,243-1.0%
2023$7,317+0.5%
2022$7,278+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952