Skip to content

57 Furber Ave

Linden, NJ 07036

Built 1935

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Dec 28, 2020

Property Information

Block222
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,396
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
41%
Improvement Value:$83,500
59%
Total Assessment$141,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,950+2.2%
2024$9,732-1.0%
2023$9,833+0.5%
2022$9,780+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$420,000

From: DEBAS, MARCIANO & LETICIA M

To: FERNANDEZ, NOEL & AMARO,VANESSA JNT

Sq Ft1,396DeedBook 6398, Page 44Recorded1/21/2021

Property Sale

SaleMulti
$310,000

From: ALHAJ, MOHAMMED, ALHAJ, MOHAMMED

To: DEBAS, MARCIANO & LETICIA M, DEBAS, MARCIANO & LETICIA M

Sq Ft1,396DeedBook 6170, Page 318Recorded2/2/2017

Property Sale

SaleMulti
$290,000

From: TEIXEIRA, CESAR A & DALIA, TEIXEIRA, CESAR A & DALIA

To: ALHAJ, MOHAMMED, ALHAJ, MOHAMMED

Sq Ft1,396DeedBook 6082, Page 192NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/28/2015

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 5039, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1935