Skip to content

67 Furber Ave

Linden, NJ 07036

Built 1977

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 5, 1988

Property Information

Block222
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,700
32%
Improvement Value:$116,700
68%
Total Assessment$170,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,983+2.2%
2024$11,720-1.0%
2023$11,841+0.5%
2022$11,778+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 3563, Page 752

Property Built

Built

Year Built: 1977