Skip to content

12 Gresser Ave

Linden, NJ 07036

Built 1926

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Mar 15, 2024

Property Information

Block227
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
53%
Improvement Value:$54,600
47%
Total Assessment$117,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,984+2.3%
2024$7,804-1.1%
2023$7,887+0.6%
2022$7,844+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,254DeedBook 6541, Page 112Recorded4/1/2024

Property Built

Built

Year Built: 1926